HomeShopSEIKO6N42-00E0
c.1990 · SEIKO · Ref. 1015-SEI-M
Seiko 6N42-00E0 navy blue dial quartz watch with stainless steel bracelet and date — 42mm
Our price
Condition
MINT CONDITION
1 in stock
ships today
Authenticity guaranteedPersonally vetted in our London studio
Free UK deliveryTracked, signed, fully insured
14-day returnsNo-quibble guarantee
Specification
Movement
QUARTZ
Case size
42.44mm
Dial
NAVY
Case
SILVER
Strap
STEEL
Condition
MINT CONDITION
Box
YES
In the seller's words
Details Brand: Seiko Model: 6N42-00E0 Movement: Seiko quartz (calibre 6N42A) Case: Stainless steel with brushed sides and polished bezel Case Size: 42.44mm excluding crown Dial: Matte navy blue with silver-toned dauphine hands, applied baton indices, and date window at 3 o'clock Crystal: Mineral glass, flat profile Water Resistance: 100m / 10 bar (marked on case back — not guaranteed on pre-owned watches) Strap: Original Seiko three-link stainless steel bracelet with push-button deployant clasp, brushed and polished finish Inclusions: Original Seiko presentation box, certificate of guarantee, and instruction booklet